Mknął hulajnogą po ścieżce dla rowerów. Namierzony videorejestratorem(film)
fot. KMP Bydgoszcz
300-złotowym mandatem karnym zakończyła się jazda 25-latka w Bydgoszczy,# który mknął hulajnogą po ścieżce dla rowerów. Policjanci ruchu drogowego bydgoskiej komendy miejskiej widząc jego styl jazdy zmierzyli prędkość z jaką się poruszał. Okazało się, że mężczyzna pędził 55 km/h. Policjanci apelują do użytkowników tego typu jednośladów o ostrożność i jazdę zgodną z przepisami.
W miniony czwartek (18.07.2024) około 10:55 policjanci ruchu drogowego bydgoskiej komendy miejskiej, patrolując ulicę Glinki w naszym mieście, zwrócili uwagę na mężczyznę jadącego na hulajnodze. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie prędkość z jaką się on poruszał. Policjanci postanowili ją zmierzyć videorejestratorem. Okazało się, że 25-latek jechał ścieżką dla rowerów z prędkością 55 km/h. Mężczyzna został przez funkcjonariuszy zatrzymany do kontroli, a w konsekwencji ukarany mandatem karnym w kwocie 300 złotych.
Przypominamy:
Do kodeksu drogowego weszły przepisy dotyczące poruszania się po polskich drogach Urządzeniami Wspomagającymi Ruch, Urządzeniami Transportu Osobistego i hulajnogami elektrycznymi. Wcześniej osoby korzystające z tego typu sprzętu były traktowane jako piesi, co niejednokrotnie, szczególnie w przypadku zdarzenia drogowego, budziło wiele wątpliwości, ale też i rodziło problemy podczas oceny winy czy w postępowaniach odszkodowawczych. Pomimo, że osób poruszających się nowozdefiniowanymi pojazdami w zdecydowanej większości dotyczą przepisy tożsame z tymi, do których muszą stosować się osoby kierujące rowerami, to różnice bywają znaczne.
Podstawową kwestią jest to, iż użytkownik hulajnogi może się nią poruszać po chodniku i drodze dla pieszych z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego - prędkość dopuszczalna - 20 km/h.
Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną lub innym urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego skutkuje odpowiedzialnością prawną.
Natomiast artykuł 33a Prawa o ruchu drogowym wskazuje obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną.
1. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
2. Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
3. Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
· ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
· przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
· jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:
a) pasa ruchu dla rowerów,
b) przejazdu dla rowerów,
c) jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Materiał: kom. Lidia Kowalska / Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy
Czytaj również
- Wjechała do rowu, aby uniknąć zderzenia. Ranna 55-latka trafiła do szpitala
- Nie ustąpił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitali (ustalenia)
- Zatrzymano podejrznego. Odpowie za posiadanie blisko kilograma amfetaminy
- Policjanci dbają o bezpieczeństwo. Zmiany organizacji ruchu
- Policjanci zatrzymali 22-latka. Oszukiwał na portalu internetowym
Dodaj komentarz
Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe
Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując #po lesie, można natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.
(czytaj więcej)Żołnierze 8.K-PBOT pomagają na południu kraju. Minął miesiąc działań
Minął miesiąc od rozpoczęcia wspólnej operacji# 5 Rodzajów Sił Zbrojnych RP we współdziałaniu z pozostałymi służbami mundurowymi i organami samorządowymi pk. „FENIKS”. Operacja ma na celu szeroko pojęte działania na rzecz usuwania tragicznych skutków powodzi oraz niesienie wsparcia poszkodowanym. Od początku biorą w niej udział żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT).
(czytaj więcej)"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!