Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:
08 stycznia 2025

Oddziały mundurowe w szkołach. Do końca stycznia wnioski o zezwolenie

fot. Krzysztof Chrzanowski

fot. Krzysztof Chrzanowski

Organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły #ponadpodstawowe mogą składać wnioski o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziałów o profilu mundurowym w zarządzanych przez siebie placówkach.

Czas na składanie wniosków o zezwolenie na utworzenie w najbliższym roku szkolnym oddziałów mija 31 stycznia 2025 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji udziela zezwolenia w drodze decyzji administracyjnej po zasięgnięciu opinii właściwego kuratora oświaty, Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Głównego Straży Granicznej. Wskazania co do wymagań formalnych, jakie musi spełniać wniosek oraz jego wzór można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej MSWiA.

Finansowanie oddziałów o profilu mundurowym odbywać się będzie głównie ze środków przeznaczonych na realizację zadań oświatowych organu prowadzącego. Jednocześnie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie miał możliwość udzielenia dotacji celowej organowi prowadzącemu szkołę, w której funkcjonuje taki oddział. Uczniowie oddziałów o profilu mundurowym przygotowywani będą do podjęcia służby w wybranej przez siebie formacji. Zajęcia realizowane będą we współpracy z jednostkami organizacyjnymi Policji i Straży Granicznej, co zagwarantuje wysoki poziom kształcenia w takich oddziałach.

Absolwenci będą mieli łatwiej
Jeżeli przed upływem 3 lat od ukończenia nauki w oddziale mundurowym absolwent zdecyduje się złożyć podanie o przyjęcie do służby w Policji (lub Straży Granicznej), może liczyć na kilka benefitów związanych z ukończeniem takiej właśnie szkoły. Po pierwsze, zostanie zwolniony z testu wiedzy. Po drugie – jeśli w ostatnim roku nauczania zdał pomyślnie test sprawności fizycznej, nie będzie musiał stawać ponownie do testu kwalifikacyjnego, który obowiązuje podczas postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci, którzy pomyślnie przejdą całe postępowanie kwalifikacyjne będą mieli także pierwszeństwo w przyjęciu do służby w ich wymarzonej formacji mundurowej.

Oddziały o profilu mundurowym wprowadzono do ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, na mocy ustawy z dnia 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej (Dz. U. poz. 1562).

Źródło: MSWiA

Materiał: TD / KMP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie# noworoczne, które często już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)