Dziś mamy 21 września 2024, sobota, imieniny obchodzą:
15 września 2024

„Na policjanta”. Na czym polega metoda stosowana przez oszustów?

fot. policja.gov.pl

fot. policja.gov.pl

Przestępców, którzy chcą dorobić się# kosztem innych nie brakuje. Wymyślają oni rożne sposoby, aby korzystając z chwili naszej nieuwagi, ukraść nam oszczędności życia. Poniżej przedstawiona jest metoda oszustwa "na policjanta". Warto wspomnieć o tym bliskim oraz osobom starszym w swojej okolicy, aby wiedziały, jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Oszustwo metodą „na policjanta” polega na podszywaniu się przestępcy pod funkcjonariusza policji w celu wyłudzenia pieniędzy lub wrażliwych danych osobowych. Najczęściej ofiarami tej metody stają się osoby starsze, ponieważ oszuści wykorzystują ich zaufanie do autorytetu policjanta. Oszuści wykorzystują różne taktyki aby wprowadzić ofiarę w błąd. W jaki sposób działają?

1.telefonicznie – przestępcy dzwonią do ofiary, podając się za policjantów i informują np. o problemach prawnych w jakie miała popaść, że odkryli oni próbę przejęcia jej oszczędności znajdujących się na koncie lub, że bliska osoba z rodziny miała wypadek i potrzebne są pieniądze aby nie wpadała w kłopoty z prawem. Historie mogą być różne, ale zawsze sprowadzają się do jednego – stworzenia iluzji, że nasze pieniądze są zagrożone lub potrzebne komuś bliskiemu, a rozwiązanie jest jedno. Ofiara ma wypłacić pieniądze z banku i zostawić w umówionym miejscu albo przelać na wskazane przesz oszustów „bezpieczne” konto bankowe. Najczęściej tworzona jest iluzja „tajnej akcji” i prośba o niekontaktowane się ofiary z nikim.

2.wizyta domowa - oszust podający się za policjanta próbuje wejść do mieszkania pod pretekstem np. prowadzonego śledztwa. Fałszywych policjantów może być dwóch i pod pretekstem np. sprawdzenia czy miejsce, gdzie przechowujemy oszczędności jest bezpieczne mogą prosić o jego wskazanie. Następnie jeden z oszustów odwraca uwagę ofiary, a drugi zabiera gotówkę ze wskazanego wcześniej miejsca.

Jak rozpoznać oszusta podającego się za policjanta?

- uważaj na nieoczekiwane telefony od osób podających się za policjantów. Przemyśl czy historia Ci przedstawiona może być prawdziwa. Czy miałeś kiedyś problemy z prawem? Czy zrobiłeś coś przez co mógłbyś je mieć? Jeśli nie to dzwoniąca do Ciebie osoba prawdopodobnie jest oszustem! Rozłącz się i zadzwoń na numer alarmowy, żeby powiadomić służby o tej sytuacji.
-dzwoniący oszust często stara się zmanipulować rozmówce. Pod pretekstem presji czasu i straszenia konsekwencjami wymusza szybkie działanie, bez zastanowienia. Daj sobie czas, nie rób nic w pośpiechu.
-nieważne jak rozbudowana i prawdopodobna będzie historia oszusta, zawsze sprowadza się do jednego – prośby o przekazanie pieniędzy.

Przypominamy, że funkcjonariusz policji nigdy nie poprosi Cię o przelanie pieniędzy na wskazane konto lub dostarczenia mu gotówki! Jeśli w trakcie rozmowy telefonicznej z osobą, która podaje się za policjanta usłyszysz taką prośbę na pewno jest to próba oszustwa!

Materiał: st. sierż. Kamil Smoliński / oficera prasowego KPP Nakło nad Notecią

 

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian

W tym roku przypada rocznica – 25 lat od wstąpienia# Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.

(czytaj więcej)
0

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)