Należy poinformować ZUS o zmianie adresu. Z jakim wyprzedzeniem?
fot. powierzone
Emeryci, renciści oraz inne osoby pobierające# świadczenia z ZUS-u powinny pamiętać, aby z odpowiednim wyprzedzeniem informować Zakład o zmianie adresu lub numeru konta bankowego. W przeciwnym razie, w przypadku zgłoszenia z opóźnieniem, istnieje ryzyko, że emerytura lub renta zostaną zwrócone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Każdą zmianę adresu lub numeru rachunku bankowego emeryt, rencista oraz osoby pobierające inne świadczenia wypłacane przez ZUS powinny zgłosić do Zakładu najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem płatności swojego świadczenia. W przypadku zgłoszenia z opóźnieniem istnieje ryzyko, że emerytura lub renta zostaną zwrócone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
- Niestety, wciąż zdarzają się klienci, którzy zapominają o tym obowiązku. Często składają dyspozycję zmiany danych zaledwie kilka dni przed datą wypłaty świadczenia, jednocześnie zamykając poprzedni rachunek bankowy. Przekazanie pieniędzy na nieaktualny adres lub na nieistniejący numer rachunku skutkuje zwrotem emerytury lub renty do ZUS-u, co oznacza, że senior będzie musiał dłużej czekać na przekaz z poczty lub przelew bankowy. Dlatego warto zawczasu zapobiegać takim sytuacjom i na bieżąco informować ZUS o zmianie miejsca zamieszkania oraz numeru konta bankowego – podkreśla rzeczniczka.
Jak dokonać zmiany danych
Osoby mieszkające w Polsce mogą dokonać zmiany danych adresowych, osobowych lub rachunku bankowego, korzystając z formularza EZP. Formularz ten można złożyć osobiście w placówce ZUS, wysłać pocztą lub przesłać elektronicznie za pośrednictwem platformy PUE/eZUS.
Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
- Niebezpieczne pożary sadzy. Pamiętaj o regularnej konserwacji
- Nowe przepisy od 1 stycznia. Prawo do dwóch świadczeń
- Kupuj fajerwerki w sprawdzonych sklepach. Apel o zachowanie ostrożności
- Do Wigilii zasiadło blisko 160 osób. Spotkanie dla ubogich i samotnych
- Jak zdrowo przeżyć święta? Ważne przerwy między posiłkami
Dodaj komentarz
Sylwestrowa domówka w stylu premium. Idealne rozwiązanie
Sylwester w domu nie musi oznaczać pidżam i popcornu# (choć szanujemy ten vibe). To szansa, by zamienić swoje cztery kąty w najbardziej ekskluzywny klub w mieście – z tym, że selekcja gości jest ściśle kontrolowana (Twoja lista znajomych) i nie ma problemu z kolejką do baru! Dla osób ceniących jakość i komfort, sylwester w domowym wydaniu to idealne rozwiązanie, pozwalające na połączenie intymności z wyrafinowanymi wrażeniami estetycznymi.
(czytaj więcej)Niebawem powitamy Nowy Rok. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?
Sylwester nie jest zwyczajną nocą, więc spędzać go jak #każdej innej nie można. To czas, który warto przeżyć wyjątkowo, niecodziennie. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba koniecznie iść na bal. Ale zawsze warto pamiętać o obyczajach związanych z tym świętem. Są bardzo barwne i ciekawe. Zarówno te nasze rodzime, jak i wszelkie inne kultywowane w różnych zakątkach świata.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!