Wigilia w Domu Księży Emerytów. Służyli w parafiach naszego powiatu
fot. Marcin Jarzembowski
„Życzę, byśmy pielgrzymowali #z nadzieją, pokładając całą ufność w Bogu” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. Od odczytania fragmentu Ewangelii rozpoczęła się wigilia w Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II w Bydgoszczy.
Z kapłanami, siostrami i pracownikami miejsca spotkali się biskupi – ordynariusz i senior Jan Tyrawa. – To wyjątkowy czas w życiu każdego z nas, nawet ludzi niewierzących, którzy również zasiadają do wieczerzy, mówiąc, że ten dzień jest dla nich inny. Cieszą się możliwością spotkania, przebaczają sobie, obdarowują prezentami. Dla ludzi wiary przychodzi Jezus, który objawia miłość do każdego z nas, do końca. Dziękuję, że Bóg pozwolił nam kolejny raz przeżyć Narodzenie Pańskie. Dziękuję, że tworzycie klimat tego domu, korzystacie z tego miejsca – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.
Ordynariusz diecezji wspomniał także kapłanów, którzy odeszli w ciągu roku do wieczności. Byli to księża: Bogumił Szary, Mieczysław Bieliński, Roman Kneblewski, Maciej Chmielewski, Tadeusz Zabłocki, Lucjan Wiśniewski, Ryszard Kiełczewski i Henryk Lesner. – Księże biskupie Krzysztofie, dziękujemy za zaangażowanie, że w różnych przestrzeniach możemy czuć twoją obecność. Za to, że troszczysz się o nasz dom, naszych księży. Dziękujemy biskupowi Janowi za to, że stworzył to piękne miejsce, w którym wielu z nas może znaleźć ukojenie, spokój, poczucie bezpieczeństwa – mówił ks. prałat Wojciech Przybyła, zwracając się także do mieszkańców. – Wy jesteście tymi, którzy pracowali na rzecz różnych diecezji. Dziękujemy, że chcecie tutaj przeżywać swoje piękne chwile. Dziękujemy, że możemy wam służyć – dodał dyrektor.
Według biskupa seniora Jana Tyrawy, spoglądając na teksty, odczytywane w liturgii podczas Bożego Narodzenia – Ewangelie i nie tylko – można dostrzec, że „biją one niesamowitym światłem”. – Mówią dużo o świetle, łącznie z tekstami Starego Testamentu. Chodzi o to, byśmy przeżyli święta z Bogiem, który jest światłem w naszej codzienności – powiedział.
W czasie wigilii padło sporo słów na temat Roku Jubileuszowego. Szczegóły związane z tym czasem przedstawił ks. kanonik Mirosław Pstrągowski. Kustosz bydgoskiego Sanktuarium Świętej Rity, które będzie jednym z kościołów jubileuszowych, zaprosił księży seniorów do modlitwy przy ołtarzu, jaką zaplanowano na 22 czerwca 2025 roku.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Historyczna walka o Brzozę. Pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim
- Zryw zakończony sukcesem. Walki na terenie obecnego powiatu nakielskiego
- Koniec czystego powietrza. „Chcemy położyć kres nadużyciom”
- Najlepszy Dyrektor Placówki Edukacyjnej. Laureatem został Damian Tamas
- Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Policji. Stanęło na honorowym miejscu
Dodaj komentarz
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Bohaterski zryw
27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień #Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Upamiętniamy w ten sposób zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919 i składamy hołd jego bohaterskim uczestnikom.
(czytaj więcej)Nie marnuj jedzenia. Co nadaje się do zamrożenia?
Zamrażanie żywności to doskonały #sposób na zachowanie świeżości i smaku produktów przez dłuższy czas. To nie tylko oszczędza czas, ale także pomaga uniknąć marnowania jedzenia.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!