Do orszaku może przyłączyć się każdy. Przemarsz zakończy się przy stajence
fot. Marcin Jarzembowski
„Za każdym razem jestem mocno #podekscytowany i czekam z niecierpliwością na kolejne spotkanie” – podkreślił Ernest Mensah z Ghany, który po raz czwarty uczestniczyć będzie w Bydgoskim Orszaku Trzech Króli. Król afrykański poprowadzi orszak niebieski, symbolizujący wiarę.
Już 6 stycznia tysiące kolędników wezmą udział w największych ulicznych jasełkach w Bydgoszczy. Tego dnia z Trzema Mędrcami i śpiewem na ustach podążać będą za gwiazdą betlejemską, by oddać pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi. – Mędrcy reprezentują świat pogan, który odnajduje w Jezusie Zbawiciela, oddając mu nieprzypadkowo złoto, kadzidło i mirrę, dary dla króla, proroka i kapłana. To bardzo głęboka symbolika. Dla każdego z nas jest miejsce, by odnaleźć się w poszukiwaniu Jezusa – tłumaczy ks. Wenancjusz Zmuda, moderator Domowego Kościoła w diecezji bydgoskiej.
Królowie symbolizujący Europę, Azję i Afrykę pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek, na którym pojedzie król afrykański, po raz kolejny przyjedzie do Bydgoszczy z mini zoo w Horodyszczu. Ich świtę stanowią orszaki, ubrane w czerwone, niebieskie i zielone kostiumy. Przemarsz zakończy się przy stajence, gdzie Kacper, Melchior i Baltazar oddadzą pokłon i złożą dary Dzieciątku uznanemu za Króla wszystkich narodów. – Rozpoczynamy o godz. 11.30 Eucharystią w bazylice św. Wincentego a Paulo, która jest czymś najważniejszym. Około 13 wyruszymy na trasę w kierunku Starego Rynku – dodaje Marek Piątkowski, koordynator Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli.
Pokłon Mędrców będzie właśnie tematem przewodnim, ze względu na przypadającą 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego oraz na ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy – 2025 lat od narodzenia Chrystusa. Tegoroczne hasło „Kłaniajcie się królowie!” jest fragmentem kolędy „Do szopy, hej pasterze”. W tekście utworu znajduje się fragment zapraszający władców do pokłonu, a także słowa „Padnijmy na kolana, to Dziecię to nasz Bóg”, które zachęcają wszystkich do oddania czci Jezusowi. – Zaczniemy od pokłonu pasterzy. Będą kwestie mówione, śpiewane, wzbogacone o obecność anioła, który poprowadzi dialog. Także w tym roku – uchylamy rąbka tajemnicy – Maryja będzie śpiewać część kolędy z dziećmi z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy i chórem Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie, by następnie mogli pojawić się królowie, oddając pokłon wraz z prorokiem Symeonem – powiedział Krzysztof Rębacz, koordynator występów na scenie.
Do orszaku może przyłączyć się każdy. Koordynatorzy zachęcają do przygotowania przebrania, i wcielenia się w role odpowiadające opisom ewangelicznym, ludowej tradycji: aniołów, dwórek, rycerzy i pastuszków, dzięki czemu jest się nie tylko widzem, ale aktorem w ulicznym przedstawieniu. – Pojadę na wspaniałym rumaku. Bardzo się cieszę, że mogę być częścią tego pięknego wydarzenia. Dla mnie jest to debiut. Wierzę, że jest to Boże zaproszenie, szansa na piękne doświadczenie – podkreślił Bartłomiej Jasiński, czyli europejski Król Kacper, który poprowadzi orszak czerwony, symbolizujący miłość. – Bardzo mi miło, że po raz drugi mogę brać udział w tym orszaku. Chciałbym podziękować zwłaszcza organizatorom – dodał John Peter Sunder, pochodzący z Indii, czyli azjatycki Król Melchior, który poprowadzi orszak zielony, symbolizujący nadzieję.
Bydgoski Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez setki wolontariuszy. Głównymi organizatorami są: Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, parafia św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy oraz Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy. Wsparcia merytorycznego udziela także Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy. – W orszaku pojawiamy się co roku – w takiej lub innej roli. Bardzo się cieszymy, zwłaszcza z tego, że możemy brać udział w wydarzeniu całą rodziną. Możemy dzieciom pokazać tę inną stronę Kościoła, niż tylko na Mszy św., wyjść, świadczyć wiarę – powiedziała Aleksandra Jadaś, która z mężem Mateuszem oraz dziećmi – Filipem, Oliwią oraz Nikodemem wejdą w role Świętej Rodziny.
Warto dodać, że tym razem na Starym Rynku ustawiony zostanie telebim, by każdy z widzów mógł dokładnie zobaczyć najważniejsze momenty, dziejące się na scenie.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami #UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie# systemu, który ułatwi służbom ratowniczym dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!