Dziś mamy 28 grudnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:
27 grudnia 2024

Usuwanie folii rolniczych. Czy program będzie kontynuowany?

fot. freepik

fot. freepik

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław #Siekierski wystąpił do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloska z prośbą o kontynuację programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania folii rolniczych oraz rozszerzenie zakresu programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania wyrobów zawierających azbest o wsparcie na wymianę pokryć dachowych z azbestu.

Znaczenie Programu

Program „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” ma kluczowe znaczenie dla rolników w całym kraju. Program ten jest niezwykle istotny zarówno z punktu widzenia ochrony środowiska, jak i wspierania zrównoważonego rolnictwa.

Stanowisko rolników

W trakcie licznych spotkań z rolnikami w terenie często poruszany był temat zagospodarowania odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Jednocześnie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wpływają prośby od organizacji rolniczych, które alarmują o braku możliwości właściwego zagospodarowania odpadów, m.in. folii rolniczych. W ocenie MRiRW konieczne jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli na ponowne uruchomienie tego programu.

Propozycja MRiRW w sprawie wymiany pokryć dachowych z azbestu

Jednocześnie, mając na uwadze, że w kolejnych latach nie będzie możliwe finansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) wymiany pokryć dachowych wykonanych z azbestu, MRiRW zaproponowało, aby takie wsparcie było kontynuowane w ramach obecnie realizowanego przez NFOŚiGW programu „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”. Dodanie do tego programu zadania polegającego na wymianie pokrycia dachowego z azbestu zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i budynkach gospodarskich, położonych na obszarach wiejskich niewątpliwie przyczyni się do zrealizowania celów określonych w Programie Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032 oraz w obecnie procedowanym projekcie ustawy o wyrobach zawierających azbest (UC60), zgodnie z którymi azbest należy usunąć najpóźniej do 31 grudnia 2032 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w korespondencji skierowanej do Ministerstwa Klimatu i Środowiska zadeklarowało gotowość ścisłej współpracy w celu wypracowania najlepszych rozwiązań, które będą korzystne zarówno dla rolników, jak i dla środowiska.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Bohaterski zryw

27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień #Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Upamiętniamy w ten sposób zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919 i składamy hołd jego bohaterskim uczestnikom.

(czytaj więcej)
0

Nie marnuj jedzenia. Co nadaje się do zamrożenia?

Zamrażanie żywności to doskonały #sposób na zachowanie świeżości i smaku produktów przez dłuższy czas. To nie tylko oszczędza czas, ale także pomaga uniknąć marnowania jedzenia.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)