Dziś mamy 25 kwietnia 2025, piątek, imieniny obchodzą:
20 listopada 2024

"Aktywni Rodzice w pracy". Ile osób skorzystało już z programu?

fot. freepik

fot. freepik

Rodzice dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy, którzy #po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego wracają do pracy, mogą ubiegać się o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”, gdy opiekę nad dzieckiem przejmuje babcia lub niania. Do tej pory do ZUS wpłynęło 107,6 tys. wniosków o to świadczenie, z czego w województwie kujawsko-pomorskim złożono 5,6 tys. wniosków.

 - Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” jest skierowane do pracujących rodziców wychowujących dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy, które nie uczęszczają do żłobka, klubu dziecięcego ani przedszkola, oraz nie są pod opieką dziennego opiekuna. Wysokość świadczenia wynosi 1500 zł miesięcznie na każde dziecko, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności kwota ta wzrasta do 1900 zł – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

O świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” mogą ubiegać się rodzice, opiekunowie faktyczni, rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, pod warunkiem posiadania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Oznacza to, że muszą być zatrudnieni na przykład na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub prowadzić własną działalność gospodarczą. Aby otrzymać świadczenie, należy wykazać minimalny poziom przychodów, od których opłacane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (minimalny poziom podstawy wymiaru składki). Świadczenie przysługuje, gdy łączny przychód obojga rodziców lub opiekunów wynosi co najmniej 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, co stanowi tzw. warunek łączonego poziomu aktywności zawodowej. Należy pamiętać, że podstawa wynagrodzenia każdego z rodziców nie może być niższa niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą i korzystających z preferencyjnych składek – 30 proc.

100 proc. minimalnego wynagrodzenia dla jednego rodzica

Osoby samodzielnie wychowujące dziecko nie muszą udowadniać aktywności zawodowej drugiego rodzica. Wymagane jest jednak, aby w ich przypadku podstawa składek emerytalno-rentowych nie była niższa niż 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Aktywni rodzice w pracy – nie tylko dla osób ubezpieczonych w ZUS

Osoby pracujące wyłącznie na podstawie umowy o dzieło nie mają prawa do świadczenia „Aktywni rodzice w pracy”, ponieważ od takich umów nie są odprowadzane składki do ZUS. Warto podkreślić, że świadczenie to przysługuje nie tylko osobom ubezpieczonym w ZUS, ale także tym, które posiadają ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników, pracują w służbach mundurowych na podstawie stosunku służbowego, a także tym, które pobierają zasiłek macierzyński, chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy zgodnie z Kodeksem pracy.

Wniosek można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej

Rodzice mogą ubiegać się o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” wyłącznie w formie elektronicznej. Do wyboru mają jeden z czterech dostępnych kanałów: platformę eZUS/PUE ZUS, aplikację mobilną mZUS, bankowość elektroniczną oraz portal Emp@tia. Świadczenie zostanie wypłacone na konto bankowe rodziców, którzy samodzielnie decydują o jego wykorzystaniu.

W danym miesiącu rodzice mogą skorzystać tylko z jednego świadczenia

W ramach programu „Aktywny rodzic” do wyboru są trzy opcje: „Aktywny rodzic w pracy”, „Aktywnie w żłobku” oraz „Aktywnie w domu”. Jeśli zostanie przyznane jedno z tych świadczeń, to za ten miesiąc nie przysługuje na to samo dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy ani dofinansowanie żłobkowe. Program umożliwia korzystanie z jednego świadczenia na dziecko w danym miesiącu, jednak w zależności od sytuacji, takiej jak brak pracy, zatrudnienie czy rozpoczęcie uczęszczania przez dziecko do przedszkola, rodzice mogą wielokrotnie zmieniać rodzaj wsparcia. Program „Aktywny rodzic” można łączyć ze świadczeniem 800 plus na dzieci.

Statystyki prezentujemy w załącznikach poniżej.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)