Jazda na hulajnodze nie zawsze bezpieczna. Policjanci wylegitymowali 40 użytkowników

fot. KMP Bydgoszcz
W trosce o bezpieczeństwo użytkowników# hulajnóg policjanci ruchu drogowego bydgoskiej komendy przeprowadzili działania, podczas których kontrolowali przestrzeganie przepisów przez osoby korzystające z tego środka lokomocji. Policjanci apelują do amatorów tego typu jednośladów o jazdę zgodną z przepisami.
W miniony czwartek (10.04.2025) policjanci ruchu drogowego bydgoskiej komendy miejskiej, przeprowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo użytkowników hulajnóg, ale też reagowali na wszelkie popełniane przez nich wykroczenia.
Policjanci wylegitymowali tego dnia 40 użytkowników hulajnóg. Ujawnili 10 wykroczeń, w tym dwa przekroczenia prędkości oraz dwa przypadki kierowania tym środkiem transportu pod wpływem alkoholu.
Ponadto, w trakcie minionego weekendu (11-13.04.2025) bydgoscy policjanci zatrzymali 4 kolejne osoby, które przemieszczały się hulajnogą pod wpływem alkoholu. Wśród nich był 18-latek, który jechał ulicą Mostową w Bydgoszczy mając ponad promil alkoholu w organizmie. Zarówno on jaki i trzej pozostali kierujący zostali ukarani mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.
Przypominamy:
Do kodeksu drogowego weszły przepisy dotyczące poruszania się po polskich drogach Urządzeniami Wspomagającymi Ruch, Urządzeniami Transportu Osobistego i hulajnogami elektrycznymi. Wcześniej osoby korzystające z tego typu sprzętu były traktowane jako piesi, co niejednokrotnie, szczególnie w przypadku zdarzenia drogowego, budziło wiele wątpliwości, ale też i rodziło problemy podczas oceny winy czy w postępowaniach odszkodowawczych. Pomimo, że osób poruszających się nowozdefiniowanymi pojazdami w zdecydowanej większości dotyczą przepisy tożsame z tymi, do których muszą stosować się osoby kierujące rowerami, to różnice bywają znaczne.
Podstawową kwestią jest to, iż użytkownik hulajnogi może się nią poruszać po chodniku i drodze dla pieszych z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego - prędkość dopuszczalna - 20 km/h.
Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną lub innym urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego skutkuje odpowiedzialnością prawną.
Natomiast artykuł 33a Prawa o ruchu drogowym wskazuje obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną.
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
- jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:
a) pasa ruchu dla rowerów,
b) przejazdu dla rowerów,
c) jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Materiał: kom. Lidia Kowalska
Czytaj również
- Stracili 650 tys. zł. Zainwestowali w kryptowaluty na rzekomej platformie
- Nie ustąpił pierwszeństwa. Trzy osoby trafiły do szpitala
- Sukces naszych Młodych Strażaków. Będą reprezentować powiat
- Nadmierna prędkość quadem. 24-latek zabrany do szpitala
- XXIV Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci. Policjanci zabezpieczali wydarzenie
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji

Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!