Dziś mamy 3 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:
02 kwietnia 2025

"Bezpieczny pieszy" na drogach powiatu. Podsumowanie działań

fot. KMP Bydgoszcz

fot. KMP Bydgoszcz

Bydgoscy policjanci po raz kolejny przeprowadzili# działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria pojazdu, poduszki, czy inne techniczne wyposażenie. Zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem, piesi giną czy zostają ranni. Można tego uniknąć, jeśli poruszając się po drogach stosować będziemy elementy odblaskowe.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci prowadzili wczoraj (01.04.2025) działania „Bezpieczny pieszy”. Akcja ta jest organizowana w celu poprawy bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też na zachowanie samych przechodniów.

Podczas całodniowych działań bydgoscy policjanci ujawnili 72 wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami wobec pieszych, a także 46 wykroczeń popełnionych przez samych niezmotoryzowanych. Tylko jeden z nich skończył z wnioskiem o ukaranie do sądu, a 45 policjanci pouczyli. Natomiast w odniesieniu do zmotoryzowanych, dla 52 z nich skończyło się to mandatem karnym, dla 20 pouczeniem.

Do najczęściej występujących wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami należą:

  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,
  • przekraczanie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
  • nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub w innych okolicznościach.

Natomiast najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze i rowerzystów to:

  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
  • przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony,
  • przebieganie przez jezdnię,
  • wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
  • przejeżdżanie na rowerze przez przejście dla pieszych.

Kolejny raz zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

materiał: asp. Krzysztof Bratz / KMP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Wypłata "trzynastek". Kolejna transza w tym tygodniu

Do 4 kwietnia ZUS wypłaci emerytom i rencistom# kolejną transzę tzw. trzynastek. Otrzymają ją osoby, które pobierają swoje świadczenie 6. dnia miesiąca. W tym terminie trzynastą emeryturę otrzyma 1,4 mln osób, w tym 60 tys. emerytów i rencistów z województwa kujawsko-pomorskiego. Łączna suma wypłat w kraju wyniesie 2,6 mld zł, a w regionie 112,7 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety #Jędrzejewskiej 21 marca zostanie podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)