Kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego. Ochrona przed pryszczycą

fot. MRiRW
We wtorek, 1 kwietnia odbyło #się kolejne, 3-etapowe posiedzenie sztabu kryzysowego, koordynującego działania prewencyjne MRiRW, związane z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy na terytorium RP. Podkreślamy, że Polska nadal jest krajem, w którym nie stwierdzono wirusa pryszczycy, a intensyfikacja działań prewencyjnych MRiRW związana jest z zagrożeniem transmisją wirusa z krajów sąsiednich, gdzie choroba występuje. Przypominamy także, że zachorowania na pryszczycę u ludzi są sporadyczne, a choroba nie powoduje zagrożenia życia człowieka.
Posiedzenie sztabu kryzysowego – 3 etapy:
Posiedzenie sztabu kryzysowego w siedzibie MRiRW pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego.
Zagrożenie pryszczycą jednym z tematów podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów.
Sztab kryzysowy w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) – spotkanie wiceministra Stefana Krajewskiego z wiceministrem Pawłem Bejdą (MON) oraz dowódcami służb mundurowych z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generałem Wiesławem Kukułą na czele.
Najważniejsze ustalenia z dnia 1.04.2025 r.:
- W działania prewencyjne oraz w usuwanie skutków pryszczycy w razie jej ewentualnego wystąpienia zaangażują się funkcjonariusze służb mundurowych podległych MON i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), m.in. wojska, straży pożarnej, służby granicznej i policji.
- Rozważane jest kolejne ograniczenie liczby przejść granicznych, przez które transporty zwierząt mogą wjeżdżać do Polski, a wzmożone kontrole w wyznaczonych przejściach będą prowadzone we współpracy ze służbami weterynaryjnymi. Połączone patrole będą skuteczniej egzekwować obowiązujące restrykcje.
Przypominamy: wojewodowie mają prawny obowiązek wskazywania miejsc przechowywania padliny.
Wzmożone kontrole prowadzone są nadal przejściach granicznych i lotniskach. W celu skutecznego blokowania transportu wątpliwych towarów w kontrole włączone są zespoły z wyszkolonymi psami.
Pryszczyca u ludzi – ważne informacje:
Zachorowania na pryszczycę u ludzi są sporadyczne. Najczęściej dochodzi do nich podczas trwania epizootii u bydła.
Do zakażenia może dojść w wyniku spożywania surowego mleka i bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi chorych zwierząt, np. podczas dojenia.
Okres inkubacji wynosi kilka dni.
Głównym objawem są bolesne pęcherzyki na wargach, dziąsłach, policzkach i brzegach języka, rzadziej na skórze dłoni stóp, twarzy, spojówkach. Zmianom mogą towarzyszyć objawy ogólne w postaci gorączki, bólu głowy, osłabienia, trudności w połykaniu czy ślinotoku.
Z reguły dochodzi do samowyleczenia, a pełny powrót do zdrowia następuje po 1-2 tygodniach.
Gdzie szukać aktualnych informacji:
Wszystkie komunikaty sztabu MRiRW są aktualizowane na bieżąco, a dodatkowe informacje ws. zagrożenia wirusem pryszczycy publikuje Główny Inspektorat Weterynarii na stronie: www.wetgiw.gov.pl.
materiał: MRiRW
Galeria




Czytaj również
Dodaj komentarz
Wypłata "trzynastek". Kolejna transza w tym tygodniu

Do 4 kwietnia ZUS wypłaci emerytom i rencistom# kolejną transzę tzw. trzynastek. Otrzymają ją osoby, które pobierają swoje świadczenie 6. dnia miesiąca. W tym terminie trzynastą emeryturę otrzyma 1,4 mln osób, w tym 60 tys. emerytów i rencistów z województwa kujawsko-pomorskiego. Łączna suma wypłat w kraju wyniesie 2,6 mld zł, a w regionie 112,7 mln zł.
(czytaj więcej)Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety #Jędrzejewskiej 21 marca zostanie podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji

Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!